در حال خواندن
سیب گندیده یک اپراتور، ارمغانی برای صنعت پرداخت
1

سیب گندیده یک اپراتور، ارمغانی برای صنعت پرداخت

نویسنده:  عبداله افتاده1399-11-27

به گزارش خبرگزاری تسنیم، موضوع بحث سهم خواهی در شبکه پرداخت از سوی پذیرنده ها موضوعی قدیمی است که با وجود آگاهی از آن با وجود اینکه رسما اعلام شده ارایه کارمزد به پذیرنده طبق قوانین خلاف قانون است ولی با این حال شاهدیم که این اتفاق همچنان در جریان است و برخی از PSPها در رقابتی ناسالم حتی شنیده شده گاها به برخی از پذیرنده های ارزنده بیشتر از درآمد حاصله خود نیز پیشنهاد می دهند که شاید با این روش سهم تراکنش های خود را افزایش دهند.

اما موضوع جذابی که اخیرا اتفاق افتاده گویا یکی از اپراتورهای تلفن همراه با توجه به قدرت چانه زنی که برای سرویس های خود و هلدینگ های تحت مدیریتش به دست آورده اکنون پا را فراتر از دریافت درآمد گذاشته و از یکی از شرکت های پرداختی که در بورس هم حضور دارد درخواست بخشی از سهم شرکت را داشته، تا در ازای آن پردازش تمامی تراکنش های اکوسیستم خود شامل فروش شارژ و سایر خدمات ارایه شده در هلدینگ های تحت مدیریتش را به صورت انحصاری به آن شرکت پرداخت ارایه دهد.

طبق اخبار رسیده شرکت پرداخت مذکور نیز گویا وسوسه شده که به این روش تن دهند و بخشی از سهام خود را به این اپراتور بدهد که در صورت وقوع این اتفاق و سکوت رگولاتوری در این فضا که نقش تنظیم کننده بازار را به عهده دارد باید گفت که دیگر برای صنعت پرداخت کشور با مدل فعلی هیچ چشم اندازی نمی توان داشت و در آینده ای نزدیک فعلان این حوزه به خصوص با نوآوری های جدیدی که توسط فینتک ها ارایه می شود همگی از بین خواهند رفت.

اینکه تصور می شود شرکت های پرداخت به چاه نفتی به نام بانک متصل هستند و بانک ها قرار است تا بی نهایت با این دسته از شرکت ها همراهی کنند، حرفی است اشتباه، چرا که هم اکنون نیز می شنویم بسیاری از بانک ها از مدل فعلی ناکارآمد کارمزد که هیچ عایدی برای آنها به دنبال ندارند به شدت ناراضی هستند.

اینکه یک اپراتور تلفن همراه یا چند پذیرنده ارزنده به واسطه تراکنش هایی که می تواند برای یک شرکت پرداخت جذابت مقطعی داشته باشد شاید حرف درستی باشد، اما اگر به سابقه همین اپراتور در شراکت با یکی از شرکت های PSP که در گذشته با مدلی دیگر با آن وارد مشارکت شده بود دقت شود، خواهیم دید که اکنون این اپراتور با سهم خواهی بیشتر از سهام  شرکت سعی در سو استفاده از فضای موجود دارد و حتی شنیده شده که برخی از PSP ها را هم تحت فشار گذاشته تا بتواند سهمی از این شرکت ها برای خود بگیرد.

در عین حال شنیده شده این بار رگولاتور بانکی با محوریت شاپرک به واسطه اطلاعاتی که دریافت کرده سعی در ساماندهی و مقابله با این روش ها دارد، چرا که اگر رگولاتوری در وضعیت کنونی ورود نکند در آینده جانی در بدن صنعت پرداخت نمی ماند که بخواهد از آن دفاع یا محافظت کند. از همین رو به نظر می رسد شرکت شاپرک آزمونی سخت برای دفاع از صنعت پرداخت در برابر زیاده خواهی هایی که این روزها به این صنعت تحمیل می شود دارد.

البته اگر از انصاف هم خارج نشویم باید گفت که حتی شاپرک باید با آن دسته از PSPهایی که آگاهانه کارمزد و درآمد خود را به پذیرنده ها پیشنهاد می دهند، باید برخورد قاطع کند، چرا که حضور یک سیب گندیده در یک جعبه موجب خراب شدن مابقی سیب ها می شود که اکنون با گاز زده شدن به اشکال مختلف از سوی زیاده خواهان دیگر شباهتی به یک میوه بهشتی ندارد و در صورت ادامه این روند به میوه سمی تبدیل خواهد شد که کل یک صنعت را که سال ها برای آن زحمت کشیده شده را دچار آسیبی جبران ناپذیر می کند.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
20%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
80%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.
  • مهدی
    1399-11-27 در 23:11

    به زودی با تغییر مدیرعامل ایرانسل شاهد تغییراتی خواهیم بود

ارسال یک نظر