در حال خواندن
فایل صوتی بررسی اجرای پروژه پرداخت‌های موبایلی مبتنی بر سامانه کهربا منتشر شد
0

فایل صوتی بررسی اجرای پروژه پرداخت‌های موبایلی مبتنی بر سامانه کهربا منتشر شد

نویسنده:  علی اصغر افتاده1399-12-09

رادیو اینترنتی عصرپرداخت

پروژه پرداخت موبایلی مبتنی بر EMV، خدمت جدید بانکی است که به تراکنش‌های «حضوری بدون کارت» معروف هستند. در این روش از فناوری NFC برای پرداخت های بدون تماس استفاده شده است؛ به این ترتیب که اگر گوشی کاربر دارای قابلیت NFC باشد و دستگاه کارت­خوان نصب­شده نیز چنین قابلیتی را دارا باشد، کاربر می‌تواند با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه خود به دستگاه کارت­خوان و بدون نیاز به استفاده از فیزیک کارت بانکی، وجه موردنظر را پرداخت کند.

این در حالی است که دو هفته پیش بانک مرکزی با انتشار فیلمی از مراسم رونمایی از پایلوت این پروژه اعلام کرد که زیرساخت بانکی برای ارایه سرویس پرداخت های موبایلی براساس استاندارد EMV آماده شده و بانک­ها و شرکت های پرداخت می­توانند به ارایه این سرویس اقدام کنند. البته در فیلم آموزشی دیگری که توسط بانک مرکزی منتشر شد گویا قرار است با استقرار استاندارد EMV، انطباق هرچه بیشتر شبکه پرداخت ایران با سایر شبکه‌های بین‌المللی پرداخت کشورهای دیگر تحقق یابد.

به منظور پیاده‌سازی این استاندارد می‌بایست کارت‌های هوشمند جدید جایگزین کارت‌های مغناطیسی فعلی می­شد. با توجه به هزینه‌های بالای ورود کارت‌های هوشمند به کشور و شخصی‌سازی آنها برای مشتریان بانکی و نیز محدودیت‌های کشور در شرایط تحریمی، بانک مرکزی تصمیم گرفت تا ضمن تأکید بر استقرار استاندارد EMV، کارت هوشمند فیزیکی صادر نشود. برای اجرای این سیاست، استفاده از تلفن همراه به جای کارت هوشمند و نیز ذخیره‌سازی اطلاعات کارت‌های بانکی مغناطیسی به روشی امن در تلفن همراه هر شخص در دستور کار قرار گرفت.

شرکت خدمات انفورماتیک به عنوان بازوی فنی بانک مرکزی، استاندارد EMV را در قالب طرح ملی به کشور، وارد و آن را بومی­سازی کرد. در نتیجه، تغییرات زیرساختی در سامانه‌های حاکمیتی پرداخت کشور همانند «شتاب»، «شاپرک»، «سهند» و «مانا» اعمال شد. همچنین برای اجرای آزمایشی این طرح، تغییرات لازم برای یک بانک و یک PSP نمونه (شرکت‌های بزرگ در حوزه پولی و مالی) انجام و بدین ترتیب امکان ذخیره‌سازی امن کارت‌های بانکی و پرداخت غیرتماسی با تلفن همراه مبتنی بر استاندارد EMV در شبکه پرداخت کشور با عنوان «راهکار کهربا» فراهم شد. برای فراگیر شدن این طرح، لازم است سایر بانک‌ها و شرکت‌های PSP پیاده‌سازی‌ها و تغییرات لازم را در سامانه‌های خود انجام دهند.

برای استفاده از پرداخت موبایلی مبتنی بر استاندارد EMV پس از نصب برنامک دارای مجوز بانک مرکزی و انجام فرایند احراز هویت و ثبت اطلاعات کارت مشتری، تلفن همراه آماده بهره‌برداری خواهد بود و انجام تراکنش بر روی پایانه فروش با نزدیک کردن تلفن همراه به پایانه به سهولت میسر می‌شود.

البته گفته شده به دلیل تنوع کسب‌وکار و امنیت بالای این روش، امکان پرداخت تراکنش‌های ریزمقدار بدون وارد کردن رمز کارت نیز در آینده میسر خواهد شد و این امر، به معنای انجام تراکنش امن و سریع بدون تماس با ابزار پرداخت و انتقال هر نوع آلودگی خواهد بود.

از این رو، در این میزگرد آنلاین از سلسله نشست­های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال، با عنوان «بررسی اجرای پروژه پرداخت­های موبایلی مبتنی بر سامانه کهربا» که با حضور ناصر حکیمی، مشاور مدیرعامل بانک تجارت و پیمان منعم طبری مدیرعامل شرکت ایران کیش برگزار شد، ابهامات، چالش­ها و آینده پرداخت موبایلی در ایران، موردبحث و تبادل­ نظر قرار گرفته شده است.

از شما دعوت می کنیم این مناظره داغ و جذاب را بشنوید.

حامی این میزگرد، شرکت به ­پرداخت ملت است.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
100%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر