در حال خواندن
قسمت هفتم سریال صوتی بانکداری شناختی منتشر شد؛ نقش هوش مصنوعی در سودآوری بانک‌ها
0

قسمت هفتم سریال صوتی بانکداری شناختی منتشر شد؛ نقش هوش مصنوعی در سودآوری بانک‌ها

نویسنده:  علی اصغر افتاده1400-05-19

بانکداری شناختی، نسل بعدی بانکداری است که بر شانه‌های بانکداری دیجیتال سوار است

پادکست : لرنودیو

توزیع کننده : عصر پرداخت

مدیر اجرایی : عبداله افتاده

دبیر اجرایی : هومن رضوی

نویسنده:  مجید کیوان

ویراستار و راوی : شکیبا بهری

موسیقی : دانیال فرح بخشی

اسپانسر : پات لایف

 

فصل اول این سریال “هوش مصنوعی و مدل‌های کسب و کار بانکداری مدرن” نام دارد و شامل ۱۰ اپیزود است که در هر اپیزود، تاثیر هوش مصنوعی بر یکی از اجزای مدل کسب و کار بانک‌ها بررسی و ارائه شده است.

قسمت هفتم: نقش هوش مصنوعی در سودآوری بانک‌ها

بانک‌ها از دیرباز به عنوان یه نهاد اقتصادی به دنبال سودآوری و کسب منفعت بوده‌اند تا هم امکان توسعه فعالیت‌های اقتصادی خودشون رو داشته باشن و هم منافع صاحبان و سهام‌داران خودشونو تأمین کنن. حالا سود چیه؟ بر اساس یه تعریف ساده، سود حاصل تفریق کل هزینه‌ها از کل درآمدهاست، به عبارتی:

کل هزینه‌ها-کل درآمدها=سود یا زیان کل

بر اساس همین فرمول، مشخص میشه که افزایش سود، به تغییرات دو پارامتر اصلی توی هر کسب‌وکاری بستگی داره که اولی افزایش درآمد و دومی کاهش هزینه‌هاست. تو این اپیزود از سریال بانکداری شناختی، نقش هوش مصنوعی رو در سودآوری بانکها بررسی می کنیم.

اول میایم اون کاربردهایی از هوش مصنوعی رو که منجر به کاهش هزینه تو صنعت بانکی می‌شه بررسی میکنیم ، بعدش یه نگاهی میندازیم به سایر کاربردهایی که منجر به افزایش درآمد می¬شن. البته همه میدونیم که توسعه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق، هر روز داره کاربردهای جدیدی از این فناوری‌ها رو تو صنعت بانکی آشکار می‌کنه، اما تو این برنامه، ما به اون مواردی می پردازیم که بیشتر به صنعت بانکی کشور ما نزدیک‌ باشه.

نویسنده تو راهکارهای هوش مصنوعی در کاهش هزینه¬های صنعت بانکی اول می ره سراغ پردازش زبان طبیعی (NLP)خب مشتریای بانک‌ها از طریق کانالایی که در اختیارشون قرار گرفته، خدمات دریافت می کنن یا مشکلاتشون رو رفع می کنن. این کانال‌ها یا حضوری هستن و نیاز به مراجعه به شعبه دارن ، یا از راه دور از طریق سایت، اپلیکیشن یا تماس تلفنی توسط بانک طراحی شدن و در دسترس هستن. مسئله‌ای که برای بانک‌ها به خصوص تو بانکداری خرد پیش میاد اینه که انبوه مشتریان و رسیدگی به درخواست‌های آنها، عاملیه که بانک‌ها رو به سمت افزایش منابع انسانی و ایجاد بستر و تجهیزات مناسب برای کارکنان سوق می‌دهد که متعاقبا هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌ای رو برای این نهادهای اقتصادی در پی داره.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر