در حال خواندن
استخراج بیت‌کوین در شرایط تحریم ها غنیمت است
0

استخراج بیت‌کوین در شرایط تحریم ها غنیمت است

نویسنده:  مهدی مقدم1399-11-01

به گفته کارشناسان حوزه رمزارز و بلاک‌چین، خاموشی‌های شهر تهران ارتباطی به فعالیت ماینرها ندارد و در شرایط تحریمی و برای حل مشکل ارزآوری در کشور، استخراج بیت‌کوین باید غنیمت شمرده شود.

نشست خبری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با موضوع استخراج رمزارزها، روز گذشته برگزار شد. در این نشست برات قنبری -دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای- با بیان اینکه اقتصاد کشور ما اقتصاد نفت‌محور و بانک‌محور است، افزود: ما ناگزیریم به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و فناوری‌های نو حرکت کنیم. به همین منظور سازمان نصر که متشکل از ۱۸ هزار شرکت و مجموعه فعال است، بنا گذاشت وارد دو حوزه فناوری‌های نوین بلاک‌چین و رمزارز شود و از آنجایی که مدتی است موضوع خاموشی‌های اخیر و کمبود انرژی و ماینینگ‌ها مطرح شده، بناست امروز، حوزه رمزارزها و ارتباط آن با انرژی بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه در هر برنامه پنج ساله همواره پیش‌بینی ایجاد ظرفیت انرژی در کشور را داریم که موتور محرکه اقتصاد و صنایع و گسترش آنها از الزامات توسعه کشور است، ادامه داد: در موضوع کمبود انرژی و خاموشی‌ها باید اشاره کرد زمانی که در تهران ما خاموشی داشیتم، میزان کمبود انرژی در آن زمان دو برابر مصرف انرژی رمزارزها بود که نشان می‌دهد مشکل از عدم کنترل و برنامه‌ریزی تقسیم بار و میزان بار شبکه است که ما نتوانستیم میزان مصرف و نیاز را در زمان‌های مختلف برآورد کنیم.

دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ادامه داد: سازمان نصر از ماه‌های گذشته تلاش کرد با مسولان تصمیم‌گیر هماهنگی داشته باشد و بتواند با وزارت نیرو به تفاهم برسد، اما چون بحث مخالفت وزارت نیرو با این صنعت نوپا وجود داشته ما نتوانستیم در این زمینه به توافق برسیم. در حالی که قرار بود جدول زمانی و مکانی مورد توافق جهت تامین برق این صنعت به همراه قیمت‌های پیشنهادی توسط وزارت نیرو در ۱۵ آذر ارسال شود، این اتفاق تا کنون نیفتاده است.

قنبری با بیان اینکه این فناوری جزو الزامات در کشور است، اظهار کرد: ما نمی‌توانیم با دستورالعمل‌های ۱۰ سال پیش، مسائل کشور را حل کنیم. در شرایطی که ما تحریم هستیم، دستگاه‌های اجرایی در کشور نباید با خودتحریمی مانع رشد و توسعه شوند. آن هم در حالی که رمزارزها می‌توانند ارز مورد نیاز کشور خصوصا برای حوزه آی‌تی را فراهم کند و می‌توانیم با ثبات تصمیم‌گیری و سیگنال‌های مثبت به سرمایه‌گذاری‌های خارجی، مشکلات و موانع را حل کنیم.

 

تعرفه برق استخراج رمزارز، منجر به نابودی این صنعت است

همچنین امیرحسین سعیدی نائینی – –رئیس هیات‌مدیره دوره اول نظام صنفی رایانه ای- با بیان اینکه پدیده رمزارز بیش از ۱۰سال است که در دنیا ظهور کرده، گفت: با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و نیاز مبرم به ارز پیش‌بینی می‌شد دولت فضا را برای فعالیت بخش خصوصی در این زمینه آماده کند، در حالی که وزارت نیرو به دلیل مخالفت خود حتی ادعا می‌کرد که در مساجد برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند،‌ آن هم در حالی که دستگاه ماینر صدا و حرارت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه علیه پیشتازان صنعت استخراج، القاب قاچاقچی انرژی هم به کار برده شده، اظهار کرد: البته جامعه متخصص و متعهد کشور سکوت نکردند، اما این بار با برنامه‌ای جدید و از زبان هیات دولت مصوبه‌ای ابلاغ کردند که تعرفه‌اش به گونه ای بود که این کار را غیراقتصادی و غیرمنطقی کرده و منجر به نابودی این صنعت می‌شود.

رئیس هیات‌مدیره دوره اول نظام صنفی با طرح این پرسش که آیا به کارگیری این فناوری در کشور مفید است یا مضر، بیان کرد: اگر ارز دیجیتال را در کشور تولید نکنیم، باید آن را از خارج خریداری کنیم،‌ این یک توضیح ساده است، چرا وقتی خودمان می‌توانیم در داخل کشور رمزارز تولید کنیم، معادل آن را به کشورهای خارجی بپردازیم و آن را وارد کنیم. ما در سازمان نصر حق نداریم وارد مسائل سیاسی شویم، اما آنچه اتفاق افتاده، جواب منطقی ندارد.

سعیدی نائینی ادامه داد: یک فناوری ظهور کرده که تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد. برایمان ارزآوری دارد و ‌جلوی خروج ارز را می‌گیرد. با نگاهی به آنچه در مورد رمرزارزها پیش می‌آید، باید دید سیاست‌های وزارت نیرو چیست؟

عباس آشتیانی -رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای-  هم اظهار کرد: در شرایطی که رمزارزها در کشور اهمیت استراتژیک دارند، برخوردهای سلیقه‌ای نهادها برای این است که سوء مدیریت خود را بپوشانند.

وی با بیان اینکه پیک مصرف برق در تابستان امسال ۵۸ هزار مگاوات و پیک زمستان، ۴۳ هزار مگاوات بود، گفت: مرکز مطالعات وزارت نیرو همواره پیک مصرف سال‌های آینده را پیش‌بینی می‌کند. این مرکز برای سال جاری، ۶۲ هزار مگاوات را پیش‌بینی کرده بود که وزارت نیرو باید ظرفیت لازم را تامین می‌کرد. این‌ها چیزی نیست که از وزارت نیرو پوشیده باشد.

رئیس کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نصر ادامه داد: سخنگوی صنعت برق می‌گوید ما ۳۱۰ مگاوات ظرفیت قانونی استخراج و ۳۰۰ مگاوات ظرفیت غیرقانونی داریم. در حالی که هیچ افتخاری در این ۳۱۰ مگاوات ظرفیت قانونی نیست، زیرا سرمایه‌گذاران دستگاه‌هایی دارند که برای آنها هزینه شده و مجبورند از آن استفاده کنند، اما اینکه چند سرمایه‌گذار حاضر شدند بعد از تعرفه‌های وزارت نیرو در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند، نزدیک به صفر است.

آشتیانی با بیان اینکه در کل جهان ظرفیت برق برای استخراج رمزها، ۱۲ هزار و ۶۰۰ مگاوات است، اظهار کرد: اگر هم به همان ظرفیت قانونی ۳۰۰ مگاوات استخراج هم نگاه کنیم می‌بینیم که سهم ایران از استخراج رمزارز، ۲.۴ درصد است و اگر هم با در نظر گرفتن آمار غیرقانونی، عدد ۶۱۰ مگاوات را در نظر بگیریم، این سهم، تنها پنج درصد می‌شود.

۱.۵ درصد ظرفیت استخراج رمزارز، عامل خاموشی‌هاست؟

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ۳۶ درصد برق مصرفی کشور مربوط به صنایع، ۳۱ درصد مصرف خانگی، ۱۴ درصد کشاورزی و ۲ درصد مربوط‌به معابر است. وقتی می‌گوییم ظرفیت استخراج رمزارز، ۳۰۰ مگاوات است، این عدد نسبت به پیک ما، ۰.۷ درصد و در شرایط ۶۰۰ مگاوات، این عدد ۱.۵ درصد است. آیا این موارد عامل خاموشی‌هاست؟ که مازوت‌سوزی را توجیه کند؟

آشتیانی با بیان اینکه سال گذشته کشور را از دو میلیارد دلار سرمایه رمزارزی محروم کردند، افزود: با تعرفه‌ای که گذاشته شده، مردم را از فرآیند قانونی و فضای شفاف به فعالیت‌های زیرزمینی سوق دادند. وظیفه وزارت نیرو تامین برق مورد نیاز صنایع کشور است. صنعت استخراج مظهر شفافیت است، ‌درآمدهایش قابل محاسبه است. کافی است مانند سایر صنایع با آن برخورد شود و ما نهاد سازمان امور مالیاتی را داریم که به این موارد رسیدگی کند.

 

بیت‌کوین می‌تواند مشکل ارزآوری را حل کند

همچنین فریدالدین معصومی -نماینده سندیکای تولید برق کشور- درباره آمادگی صنعت نیروگاهی کشور، گفت: مجموعه سندیکای برق، ۵۰ درصد تولید برق کشور را در دست دارد و جمع دارایی‌های سندیکا، ۲۲.۵ میلیارد یورو است. طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه اتفاقاتی که لازم بوده در وزارت نیرو بیفتد، نیفتاده است، گفت: نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها از سال ۱۳۹۴ ثابت مانده، در حالی که ما در این مدت تورم زیادی داشتیم. امسال سوخت بیشتری برای نیروگاه‌ها تامین شده، اما چرا نیروگاه ها نتوانستد پا به پای برنامه پنجم و ششم توسعه پیش بروند؟ چون راندمانشان پایین است. استخراج بیت‌کوین در کشور باید غنیمت شمرده شود. اگر بخش خصوصی فعال و حمایت می‌شد، می‌توانست مشکل رمزارز و مشکل ارزآوری وزارت نیرو را حل کند.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
مهدی مقدم

ارسال یک نظر