در حال خواندن
فایل صوتی میزگرد بررسی فنی و کسب­‌وکاری مستند کیف الکترونیکی پول منتشر شد
0

فایل صوتی میزگرد بررسی فنی و کسب­‌وکاری مستند کیف الکترونیکی پول منتشر شد

نویسنده:  علی اصغر افتاده1400-07-03

پادکست : رادیو عصر پرداخت

مدیرمسوول:  عبداله افتاده

مهمانان:  محمد گرکانی­‌نژاد مشاور شرکت ملی انفورماتیک، اصغر باباپور مدیر امور بانکداری مدرن بانک ایران زمین و باقر صمدی معاون دیجیتال شرکت ایرانسل

موسیقی : معین صالحی

اسپانسر : شرکت دیجی‌­پی

 

کیف الکترونیکی پول، یک ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیکی است که سابقه حضور آن در نظام بانکی کشور به سال ۱۳۹۲ برمی‌گردد. این کیف پول، سه نوع بسته، نیمه‌­بسته و باز دارد که در کشور ما عموما کیف پول الکترونیک از نوع بسته ارائه می‌شود.

این در حالی است که سال گذشته در چنین روزهایی آخرین مستند کیف الکترونیک پول با عنوان «ضوابط فعالیت موسسات اعتباری و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور» توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ارائه شد. در این مستند، ضوابط مرتبط با راه‌اندازی و بهره‌برداری از کیف پول الکترونیک تشریح شده، اما به نظر می­رسد ضوابط ذکرشده در مستند با شرایط کنونی اکوسیستم پرداخت و فین‌تک کشور در حوزه کیف پول، مغایر است و در آن، ورود بانک‌ها به موضوع کیف پول در اولویت قرار گرفته است. همچنین به نظر می­رسد اپراتورهای تلفن همراه و سایر بازیگران بزرگ دیگر که سال‌­هاست منتظر ابلاغ قوانین این حوزه بودند، در این بین، نادیده گرفته شده­اند.

در این زمینه، توجه بیش‌ از حد مستند به موضوعات پولشویی و خلق پول، کمرنگ شدن قابلیت‌ها و تاکید بر محدودیت‌های این ابزار، استفاده از سامانه پایا در موضوع تسویه‌حساب با پذیرندگان به جای تسویه آنی، محدود شدن تعامل‌پذیری بین راهبران به نظام متمرکز بانک مرکزی و از بین رفتن رقابت در این بخش، تعارض منافع جدی در مدل کسب‌­وکاری کیف الکترونیک پول و برخی دیگر از موضوعات، نیازمند بررسی هستند.

از این رو، در این میزگرد آنلاین از سلسله نشست­‌های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال با موضوع «بررسی فنی و کسب­‌وکاری مستند کیف الکترونیکی پول» که با حضور محمد گرکانی­‌نژاد مشاور شرکت ملی انفورماتیک، اصغر باباپور مدیر امور بانکداری مدرن بانک ایران زمین و باقر صمدی معاون دیجیتال شرکت ایرانسل برگزار شد، چالش‌­ها و راهکارهای توسعه کیف پول، با توجه به این مستند، موردبحث و تباد‌ل­‌نظر قرار گرفت.

آنچه پیش­روی شماست، مشروح این گفتگوست.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر