در حال خواندن
فایل صوتی میزگرد جایگاه داده و هوش مصنوعی در کسب‌­وکار بانک‌­ها منتشر شد
0

فایل صوتی میزگرد جایگاه داده و هوش مصنوعی در کسب‌­وکار بانک‌­ها منتشر شد

نویسنده:  علی اصغر افتاده1401-06-22

پادکست : رادیو عصر پرداخت

مدیرمسوول:  عبداله افتاده

مهمانان: محمد گرکانی­‌نژاد، مدیرعامل بلوبانک و علیرضا عابدی­‌نژاد، مدیرعامل گروه دوران

موسیقی : معین صالحی

اسپانسر : شرکت پرداخت نوین و شرکت به‌­پرداخت ملت

 

بر اساس یک تعریف ساده، سود، حاصل تفریق کل هزینه‌­ها از کل درآمدهاست. به عبارتی، کل هزینه­‌ها منهای کل درآمدها، مساوی با سود یا زیان کل است. با توجه به همین فرمول، افزایش سود به تغییراتِ دو پارامتر اصلی در هر کسب­‌وکار بستگی دارد؛ اولین پارامتر، افزایش درآمد و دومی، کاهش هزینه­‌هاست.

بانک­‌ها مثل هر سازمان دیگری، برای دستیابی به این دو هدف، همواره از فرایندها و روش­‌های مختلف استفاده می­کنند. این روش‌­ها از تجربه‌­های مدیران درون‌­سازمان یا از دانش مشاوران مدیریتی سرچشمه می‌­گیرند. هر دو این‌ها، حاصل سال‌­ها تجربه فعالیت در این حوزه است اما طی سال­‌های اخیر، تغییراتی در نحوه دستیابی به چنین اهدافی رخ داده است. صنعت بانکداری دچار یک پارادایم شیفت یا انقلاب شده که در آن، علوم داده، سازمان­‌ها را از تصمیم‌­گیری مبتنی بر حدس و گمان، به سوی تصمیم‌­گیری مبتنی بر داده و شواهد سوق می­‌دهد.

هم‌­اکنون در صنعت بانکی کشور شاهدیم بانک­‌ها عمدتا با بهره‌­گیری از هوش تجاری (BI)، تحلیل‌­های توصیفی را از طریق داشبوردهای مدیریتی در اختیار مدیران تصمیم‌­گیر و کلیدی بانک­‌ها قرار می­‌دهند. این در حالی است که روند جهانی، در حال تجربه استفاده از تحلیل‌­های پیش‌گویانه، تحلیل­‌های تشخیصی و تحلیل­‌های تجویزی است. این نوع تحلیل­‌ها، پا را از تشریح شرایط گذشته، فراتر گذاشته­‌اند و ضمن پیش­بینی وضعیت آینده، از ابعاد مختلف، به دنبال یافتن دلیل یا دلایل شرایط پیش‌­آمده و ارائه راهکارهای تجویزی برای نیل به اهداف مدیران بانکی در آینده هستند.

از این‌­رو، در یکصد و چهاردهمین میزگرد آنلاین از سلسله نشست‌­های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال (پنجمین برنامه اقتصاد مدرن) با موضوع «جایگاه داده و هوش مصنوعی در کسب‌­وکار بانک‌­ها» که با حضور محمد گرکانی­‌نژاد، مدیرعامل بلوبانک و علیرضا عابدی­‌نژاد، مدیرعامل گروه دوران برگزار شد، چالش‌­های استفاده از دیتا و هوش مصنوعی در نظام بانکی، موردبحث و تبادل­‌نظر قرار گرفت.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر