در حال خواندن
فایل صوتی میزگرد نقش حاکمیت داده در اقتصاد دیجیتال منتشر شد
0

فایل صوتی میزگرد نقش حاکمیت داده در اقتصاد دیجیتال منتشر شد

نویسنده:  علی اصغر افتاده1401-08-10

پادکست : رادیو عصر پرداخت

مدیرمسوول:  عبداله افتاده

مهمانان: رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات و معاون پارلمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

موسیقی : معین صالحی

اسپانسر : هلدینگ راهبرد هوشمند شهر و شرکت توسعه خدمات الکترونیکی آدونیس

در سال ۲۰۱۶، اولین بار در کنفرانس جهانی داووس، اصطلاح انقلاب صنعتی چهارم به کار رفت. این دوره با ظهور فناوری­‌های نوین در حوزه­‌های رباتیک، هوش مصنوعی، زنجیره بلوکی، نانوتکنولوژی، پردازش کوانتومی، زیست­‌فناوری، اینترنت اشیا و خودروهای خودران همراه بوده است. این انقلاب، نظام تولید، مدیریت و حکمرانی را در هر صنعت و کشوری متحول کرده است.

بسیاری از صاحب‌نظران، مهم­ترین دارایی کسب­‌وکارها در عصر انقلاب صنعتی چهارم را داده می­دانند؛ داده‌­هایی که بر اساس رفتار کاربران سرویس­‌های سایبری تولید می­شود و ذخیره­‌سازی، پردازش و تحلیل آن، منجر به تولید ارزش خواهد شد. بسیاری داده­ را نفت آینده تلقی می­کنند که البته شباهت­‌های زیادی به همدیگر دارند. داده مانند نفت، نیازمند استخراج، پالایش و بهره‌­برداری است و هرچه فرایند پردازش آن، دقیق­‌تر و پیچیده­‌تر باشد، ارزش بیشتری خلق می­کند. بنابراین اگر بعضی کشورها با فروش نفت به ثروت دست پیدا کرده­‌اند، باید منتظر ماند و دید اکنون که روز­به­‌روز از ذخیره نفت کاسته می­شود، کدام کشورها از نفت امروز یا داده، ارزش خلق می­کنند.

از این­رو، در یکصد و نوزدهمین میزگرد آنلاین از سلسله نشست­‌های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال (دهمین برنامه اقتصاد مدرن) با عنوان «نقش حاکمیت داده در اقتصاد دیجیتال» که با حضور رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات و معاون پارلمانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، اهمیت ارزش­آفرینی داده‌­محور؛ مشکلات، چالش­‌ها و راهکارهای آن، موردبحث و تبادل‌­نظر قرار گرفت.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر