در حال خواندن
فایل صوتی میزگرد نقش رگولاتوری دیجیتال در اقتصاد هوشمند منتشر شد
0

فایل صوتی میزگرد نقش رگولاتوری دیجیتال در اقتصاد هوشمند منتشر شد

نویسنده:  عبداله افتاده1399-08-21

اقتصاد هوشمند به گستره وسیعی از فعالیت‌های اقتصادی اشاره دارد که از دانش و اطلاعات دیجیتالی به‌عنوان عوامل کلیدی تولید استفاده می‌کنند. اینترنت، محاسبات ابری، داده‌های عظیم، فین‌تک و دیگر فناوری‌های دیجیتال جدید برای جمع‌آوری، ذخیره، تجزیه، تحلیل و به اشتراک‌گذاری اطلاعات دیجیتال، ابزارهای اقتصاد هوشمند هستند. مولفه‌های اصلی اقتصاد هوشمند، دارایی‌های دیجیتال، هویت دیجیتال و قراردادهای هوشمند هستند.

در حالی کشورهای توسعه‌یافته بهره‌گیری زیادی از اقتصاد هوشمند دارند که با رشد روزافزون بسترهای اینترنتی، ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم. تلفیق اقتصاد سنتی با هوشمند شاید بتواند نخستین گام در راستای تحقق این هدف باشد. در واقع اقتصاد دیجیتال که شبکه‌ای جهانی در اقتصاد از طریق ارتباطات نوین است به یک بستر امن نیاز دارد و دولت‌ها به موجب نقش سنتی خود در تامین بودجه اولیه برای زیرساخت ارتباطی کشورها، جزء مهمی از این اقتصاد هستند.

اما نکته مهم در کنار این موضوعات تعداد خالص مقرراتی که خدمات‌دهندگان مالی، سلامت و دیگر صنایع ملزم به دنبال‌کردن آن‌ها هستند تا پیش از این دلهره‌آور بوده است و قانون‌گذاران هیچ علامتی از آسان‌تر گرفتن نشان نمی‌دهند. به عنوان یک چشم‌انداز، بیش از ۷۵۰ قانون‌گذار در جهان به طور متوسط ۲۰۱ هشدار مقرراتی روزانه را تصویب می‌کنند. تقویم قانون‌گذاری، مقررات عمده را در افق پنج سال آینده ثبت می‌کند؛ با این حال، این فهرست ممکن است با تصویب مقررات تازه توسعه پیدا کند.

این در حالی است که براساس تجربیات فعلی حوزه قانونگذاری و رگولاتوری در زمینه اقتصاد دیجیتال کشورمان به ممنوعیت محدود شده است. این یعنی اساسا به سمت اشاعه نرفته‌ایم، بلکه در برخی موارد ممنوعیت اعمال کرده‌ایم.  جالب اینجاست مسؤولان همواره خود را مشتاق فناوری معرفی می‌کنند اما پای تصمیم‌گیری که به میان می‌آید، با محدودیت‌های قانونگذاری مقابله نمی‌کنند و بعضا خودشان هم محدودیت جدیدی ایجاد می‌کنند و اینجاست که ما می گوییم چرا فقط صحبت از اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال است و هیچ سخنی از اینکه برای رجوع به اهداف در نظر گرفته شده نیازمند دیجیتالی شدن رگولاتوری بیش از پیش دارای اهمیت است، چرا که اگر قوانین به درستی در این حوزه تدوین و پیاده سازی نشوند می توانند مانع توسعه چشم انداز در نظر گرفته شده برای کشور باشند.

 

این موضوعات، ما رو بر اون داشت که  در این میزگرد با آقایان مهندس نصراله جهانگرد، مشاور رییس جمهوری در امور دولت الکترونیک و مهندس رضا باقری اصلی دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات و مهمان روی خط پروفسور کارستن بارچ قائم مقام مدرسه اقتصاد مونیخ و بنیانگذار DB@P، در خصوص راهکارها و چالش های پیش روی این رگولاتوری دیجیتال در اقتصاد هوشمند در ایران، گفت و گو کرده ایم.

از شما دعوت می کنیم این میزگرد صریح را بشنوید.

اسپانسر این اپیزود شرکت توسن‌تکنو

چشم‌انداز توسن‌تکنو به‌عنوان شرکتی دانش‌بنیان و تولیدکننده راهکارهای جامع بانکداری و پرداخت الکترونیک در ایران، «پیشرو‌بودن در شکل‌دهی تجربه خوشایند مردم از جامعه دیجیتال» تعریف شده و مأموریت آن «کاربردی‌کردن فناوری‌های نوین برای توسعه جامعه دیجیتال» است. این شرکت با تمرکز بر موضوع «تحول شعب»، همراه بانک‌ها در سفر دیجیتالی آن‌هاست. توسعه راهکارهای نوآورانه برای کاربردی‌کردن تکنولوژی‌های جدید دیجیتال و سرمایه‌گذاری برای افزایش قابلیت‌های هوش مصنوعی در آن‌ها، از برنامه‌های اصلی توسن‌تکنو است. این شرکت در حوزه سرویس، به‌دنبال ارائه خدمات تخصصی متمایز و مطلوب به بانک‌ها و شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت الکترونیک ایران است.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
100%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
عبداله افتاده
دانش آموخته رشته روابط عمومی الکترونیک هستم، به واسطه شرایط زندگی رشته‌های مختلف کاری را تجربه کردم، تا اینکه در سال 1380 با ورود به خبرگزاری ایرنا استان تهران به عنوان خبرنگار متوجه اشتیاق فراوان به این حرفه شدم. از آن زمان تاکنون نیز در رسانه‌های مختلف در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول به فعالیت بوده‌ام. موجب خرسندی است اگر انتقادات، پیشنهادات و سوژه های خبری خود را از طریق کانال‌های ارتباطی زیر با من به اشتراک بگذارید.

ارسال یک نظر