در حال خواندن
فایل صوتی میزگرد واکاوی انحصار تراکنش‌های بانکی در حوزه یارانه نان منتشر شد
0

فایل صوتی میزگرد واکاوی انحصار تراکنش‌های بانکی در حوزه یارانه نان منتشر شد

نویسنده:  علی اصغر افتاده1401-04-01

پادکست : رادیو عصر پرداخت

مدیرمسوول:  عبداله افتاده

مهمانان:  محمدحسین کاشی، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد و حسام حبیب‌­الله، مدیرعامل هلدینگ فناوری بانک شهر

موسیقی : معین صالحی

اسپانسر : فردا بانک

 

اردیبهشت امسال همزمان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از برخی کالاهای اساسی و افزایش یارانه برای دهک­‌های پایین جامعه، از حذف سوبسید پرداختی دولت به آرد نانوایان و جلوگیری از زیرفروشی و قاچاق این کالای استراتژیک، صحبت به میان آمد. نکته حائز اهمیت اینکه، دولت این­ بار، در این طرح، قصد دارد به جای واریز مبلغ نقدی سوبسید نان به حساب مردم طبق روال گذشته، به این شکل عمل کند که شهروندان با قیمت پایین، نان خود را از نانوایی‌ها تهیه ‌کنند، کارت بکشند و در ادامه، یارانه نان بر حسب میزان فروش، به نانوایان پرداخت ‌شود. در این طرح، نانوایی‌ها دیگر آرد یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، بلکه یارانه بر مبنای فروش نان، به آنها تعلق می‌گیرد.

در این بین، همزمان با پیگیری این موضوع در دولت، اردیبهشت‌­ماه امسال، آیت‌الله ابراهیمی، مدیرعامل بانک سپه با اشاره به راه­اندازی سامانه توزیع آرد در این بانک، عنوان کرد فرایند تامین و توزیع آرد نانوایی‌ها، از مرحله تحویل گندم به کارخانه‌های آرد تا تحویل آن به نانوایی‌ها، در قالب سامانه توزیع آرد در بانک سپه، راه‌اندازی شده و مدیریت جریان مالی این فرایند، با این بانک است.

به گفته وی، حدود ۹۰ هزار نانوایی آزادپز و سهمیه‌ای در کشور وجود دارند و بانک سپه، سامانه یکپارچه تامین و توزیع آرد را از بهمن‌­ماه ۱۴۰۰ در بانک سپه راه‌اندازی کرده و در حال حاضر با وزارت جهاد کشاورزی، به صورت آنلاین کار می‌کند. در این سامانه، نانوایی‌های سراسر کشور حضور دارند و جریان مالی آن، تحت پوشش بانک سپه قرار دارد.

همزمان با طرح این موارد، مشخص شد بانک سپه، مدیریت جریان مالی در نانوایی‌­ها را بر اساس طرحی به شرکت زیرمجموعه خود، پرداخت الکترونیک سایان کارت، واگذار کرده است. این شرکت نیز با خرید ۱۲۰ هزار دستگاه کارت­خوان اندرویدی، از یکی از تولیدکنندگان داخلی، درصدد جذب این بازار انحصاری است. همزمان با این اتفاق، شرکت­‌های پرداخت الکترونیک که به یک­باره از این موضوع، مطلع شدند، طی نام‌ه­ای با عنوان «اجرای طرح در سایه» به مدیرعامل شاپرک، خواهان مداخله و جلوگیری از این انحصار ضدرقابتی از دید خودشان شدند.

از این‌­رو، در یکصد و دومین میزگرد آنلاین از سلسله نشست­‌های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال، که با موضوع «واکاوری انحصار تراکنش‌های بانکی در حوزه یارانه نان» با حضور محمدحسین کاشی، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد و حسام حبیب‌­الله، مدیرعامل هلدینگ فناوری بانک شهر برگزار شد، انحصار فعلی و راهکارهای دیگر قابل اجرا در این طرح، موردبحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر