در حال خواندن
فایل صوتی بررسی صفر تا صد بانکداری دیجیتال منتشر شد
0

فایل صوتی بررسی صفر تا صد بانکداری دیجیتال منتشر شد

نویسنده:  محمدرضا صالحی2021-03-20

رادیو اینترنتی عصر پرداخت

متن خبر این گفت‌وگو را در اینجا بخوانید.

نشریه دیجیتال این گفت‌وگو را از اینجا دانلود کنید.

 

 

اقتصاد هوشمند به گستره وسیعی از فعالیت­‌های اقتصادی اشاره دارد که از دانش و اطلاعات دیجیتال به عنوان یک عامل کلیدی تولید در سایر عوامل بهره­مند شده و باعث ایجاد فرصت­‌های جدید و کارآیی هرچه بیشتر اقتصاد می‌­شود تا بتوان خدمات متنوع، با کیفیت بهتر و قیمت مناسب‌­تر، در اختیار مردم قرار داد. در این زمینه، طبیعی است بانک‌­ها، برای ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌­تر، کانون توجه قرار می­گیرند و سه حوزه مردم اعم از سهام‌داران، مشتریان و کارمندان، فرایندهای کسب­‌وکار و فناوری به طور همزمان هدف­‌گیری می­شود تا منافع تمام ذی‌نفعان تامین گردد؛ یعنی بازدهی مناسب برای سهامداران، خدمات مطلوب، متنوع، کم­‌هزینه و شخصی‌­سازی ­شده برای مشتریان، محیط فعالیت و مزایای مناسب برای کارمندان.

در اکوسیستم بانکداری مبتنی بر تحول دیجیتال، مشتری و شناخت نیازهای وی، با استفاده از کلان­‌داده‌­هایِ در اختیار، تاکید ویژه‌­ای بر استقرار بانکداری دیجیتال در بانک‌­ها با نگاه ویژه به مشتری­‌محوری، کاهش هزینه‌­های عملیاتی تقلیل خطاها، توسعه بازار و افزایش منابع درآمدی بر اساس مدل‌­های نوین کسب­‌وکار همراه با استفاده از نوآوری و تجاری­‌سازی ایده­‌هاست.

سیاست­‌ها و خط­‌مشی­‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی در نقش سیاست­‌گذار از یک طرف و نماینده سهام دولت در بانک‌­های دولتی و خصوصی­‌شده از طرف دیگر، معطوف به آماده­‌سازی شرایط، تسهیل و تسریع در گذار از مراحل تحول دیجیتالی در حوزه تدوین سیاست­‌ها و پایش و ارزیابی نحوه استقرار بانکداری دیجیتال توسط بانک‌­های زیرمجموعه وزارت است.

در همین راستا، ابلاغیه‌­ای در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸، از سوی معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت­‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی به تمامی بانک­‌های دولتی، ابلاغ و در آن، بر این موارد تاکید شد: روند آینده بانکداری و تحول دیجیتالی، مسیر تحول و نسل‌­های بانکداری دیجیتالی، بررسی تاثیرات استقرار بانکداری دیجیتال و اکوسیستم بانکداری دیجیتال. محورهای دیگر موردتاکید این ابلاغیه عبارتند از: رویکرد توسعه سامانه‌­های اطلاعاتی و بانکداری دیجیتال، چارچوب تدوین نقشه راه استقرار بانکداری دیجیتال، و الزامات و توصیه­‌های سیاستی در راستای استقرار بهینه بانکداری دیجیتال از منظر حاکمیتی و کسب­‌وکار.

از این رو، اکنون که حدود دو سال از این ابلاغیه می­گذرد، در آخرین میزگرد آنلاین از سلسله نشست­‌های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال در برنامه رادیو اینترنتی عصر پرداخت در سال ۹۹، با عنوان «صفر تا صد بانکداری دیجیتال» که با حضور عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت­های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، آخرین وضعیت بانکداری دیجیتال، در سالی که گذشت، موردبحث و تبادل­‌نظر قرار گرفت. آنچه پیش­‌روی شماست، مشروح این گفت­‌وگوست.

 

حامی این برنامه، بانک ایران­ زمین است.

از شما دعوت می کنیم این مناظره داغ و جذاب را بشنوید

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
محمدرضا صالحی

ارسال یک نظر