در حال خواندن
فایل صوتی میزگرد سرمایه‌­گذاری خطرپذیر بانک­‌ها در حوزه استارتاپی منتشر شد
0

فایل صوتی میزگرد سرمایه‌­گذاری خطرپذیر بانک­‌ها در حوزه استارتاپی منتشر شد

نویسنده:  علی اصغر افتاده1401-05-01

پادکست : رادیو عصر پرداخت

مدیرمسوول:  عبداله افتاده

مهمانان:  رضا کلانتری­‌نژاد مدیرعامل شرکت دانش‌­بنیان هم‌­آوا، حسین اسلامی مدیرعامل هلدینگ فناوری نگاهِ بانک کارآفرین و ساسان معدل عضو هیئت مدیره هلدینگ مکس و جنرال پارتنر مکس سرمایه

موسیقی : معین صالحی

اسپانسر : بانک تجارت

 

سرمایه‌گذاری خطرپذیر که از آن با عنوان‌های «سرمایه‌گذاری جسورانه» یا «سرمایه‌گذاری کارآفرینی» نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا (استارتاپ) و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش و البته دارای ریسک فراوانی هستند. این نوع سرمایه گذاری، در دو دهه گذشته، با توسعه اکوسیستم­‌های استارتاپی در جهان، توسط شتاب­دهنده‌­ها و مراکز نوآوری انجام می­شود اما نکته موردتوجه در خصوص سرمایه‌­گذاری خطرپذیر، نرخ شکست این نوع سرمایه­‌گذاری­‌هاست؛ به­‌طوری­که نرخ شکست استارتاپ‌­ها به ۹۰ درصد می­رسد و سرمایه­‌گذاری در ایده‌­های خلاقانه، با ریسک بالایی برای از دست رفتن کل سرمایه، همراه است.

بر اساس برخی گزارش­‌ها، طی سال‌­های گذشته، در ایران، ۲۰۰ سرمایه­‌گذار خطرپذیر در اکوسیستم استارتاپی، بدون درنظرگرفتن صندوق­‌های پژوهش و فناوری فعالیت می­کردند. در این میان، تنها ۹۰ شتاب­دهنده فعال بوده‌­اند که امروز، نیمی از آنها به کار خود در اکوسیستم استارتاپی ایران ادامه می‌دهند.

به دلیل بالا بودن مبالغ موردنیاز استارتاپ­‌ها برای رشد و توسعه محصول، سرمایه­‌گذاران خطرپذیر، معمولا اشخاص حقوقی، شرکت‌­ها یا صندوق­‌هایی هستند که سرمایه در دسترس خود را از مجموعه­‌ای از افراد و نهادهای دارای منابع مالی زیاد (صندوق­‌های بازنشستگی، بانک‌­ها و بیمه‌­ها، نهادهای خیریه و دانشگاهی، شرکت­‌های بزرگ و غیره) تامین کرده­‌اند. بازدهی این سرمایه­‌گذاری، می­تواند بازه­ای از صفر مطلق تا ۱۰۰ هزار درصد را شامل شود. در همین حال، طی چند سال گذشته بانک‌­ها و شرکت‌های زیرمجموعه آنها، با ورود به این عرصه، فعالیت­‌هایی انجام داده‌اند.

از این‌­رو، در یکصد و هفتمین میزگرد آنلاین از سلسله نشست­‌های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال، با موضوع «سرمایه‌­گذاری خطرپذیر بانک­‌ها در حوزه استارتاپی» که با حضور رضا کلانتری­‌نژاد مدیرعامل شرکت دانش‌­بنیان هم‌­آوا، حسین اسلامی مدیرعامل هلدینگ فناوری نگاهِ بانک کارآفرین و ساسان معدل عضو هیئت مدیره هلدینگ مکس و جنرال پارتنر مکس سرمایه برگزار شد، موفقیت­‌ها و مشکلات این حوزه، موردبحث و تبادل‌­نظر قرار گرفت.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر