در حال خواندن
فایل صوتی میزگرد بررسی دستاوردها و چالش‌های هوشمندسازی یارانه نان منتشر شد
0

فایل صوتی میزگرد بررسی دستاوردها و چالش‌های هوشمندسازی یارانه نان منتشر شد

نویسنده:  علی اصغر افتاده1401-08-01

پادکست : رادیو عصر پرداخت

مدیرمسوول:  عبداله افتاده

مهمانان: محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد و امور دارایی و سیدابراهیم حسینی‌­نژاد، مدیرعامل شرکت فناوران انیاک

موسیقی : معین صالحی

اسپانسر : شرکت به‌­پرداخت ملت و بانک تجارت

 

اردیبهشت­‌ماه امسال، همزمان با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از برخی کالاهای اساسی و افزایش یارانه­ برای دهک‌­های پایین جامعه، صحبت از حذف سوبسید پرداختی دولت به آرد نانوایی­‌ها، جلوگیری از زیرفروشی و قاچاق این کالای استراتژیک به میان آمد. نکته حائز اهمیت این است که دولت، این­ بار، قصد دارد به جای واریز مبلغ نقدی سوبسید نان به حساب مردم، طبق روال گذشته در این طرح، مردم با قیمت پایین، نان موردنیاز خود را از نانوایی‌­ها تهیه کنند و کارت بکشند و در ادامه، یارانه نان بر حسب میزان فروش به نانواها پرداخت شود.

سامانه یکپارچه تامین و توزیع آرد، از بهمن ۱۴۰۰ با حدود ۷۵ هزار نانوایی آزادپز و سهمی‌ه­ای در کشور، در بانک سپه راه­‌اندازی شد. فروردین‌­ماه امسال، همزمان با طرح حذف یارانه نان مشخص شد بانک سپه، مدیریت جریان مالی در نانوایی­‌ها را طی طرحی به شرکت زیرمجموعه خود یعنی شرکت پرداخت الکترونیک سایان­‌کارت واگذار کرده است. این شرکت نیز با خرید ۱۲۰ هزار دستکاه کارت­خوان اندرویدی، انحصار این بازار را در اختیار گرفت.

اینکه این طرح، از نظر کسب‌­وکاری و تجاری برای سایان­‌کارت و بانک دولتی سپه که از جیب بیت­‌ا‌لمال هزینه می­‌کند، صرفه اقتصادی داشته یا خیر و اینکه چقدر در پیش‌برد اهداف دولت موثر بوده، از جمله موضوعات این برنامه است.

از طرف دیگر، هفته‌­های گذشته، شرکتی به نام «خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان» با نام اختصاری «فارا» وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در بحش‌­های مختلف خبری صداوسیما اعلام کرد طبق طرحی قرار است با اضافه کردن یک بارکدخوان به دستگاه­‌های پوز، آنها را فارغ از مدل شرکتی تبدیل به یک صندوق فروشگاهی کند. در ادامه طبق اخبار، به نظر می­رسد به زودی کالابرگ دولتی نیز از طریق این سامانه ارائه شود.

اینکه چه کسی باید هزینه خرید این بارکدخوان‌­ها که حدود ۷۰۰ هزار تا یک میلیون تومان است، پرداخت کند، اینکه اصلا آیا کارمزدی برای شرکت­‌های پرداخت الکترونیک درنظر گرفته شده یا خیر و ابهاماتی مانند اینکه چگونه قرار است فروش فله‌­­ای برخی اقلام که توسط خواربارفروش­‌ها انجام می­شود، در این مدل، پیاده­‌سازی شود، در این میزگرد، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

از این­­‌رو، در یکصد و هفدهمین میزگرد آنلاین از سلسله نشست‌­های تخصصی بانکداری و اقتصاد دیجیتال (هشتمین برنامه اقتصاد مدرن) با عنوان «بررسی دستاوردها و چالش‌های هوشمندسازی یارانه نان» که با حضور محمد جلال، مشاور وزیر اقتصاد و امور دارایی و سیدابراهیم حسینی‌­نژاد، مدیرعامل شرکت فناوران انیاک برگزار شد، چالش‌­های این حوزه، موردبحث و تبادل­‌نظر قرار گرفت.

حس شما نسبت به این خبر چیست؟
دوستش دارم
0%
علاقه‌مندم
0%
نظری ندارم
0%
شگفت زدم
0%
ازش متنفرم
0%
غمگینم
0%
خوشحالم
0%
درباره نویسنده
علی اصغر افتاده

ارسال یک نظر